• baner
  • baner
  • baner
  • baner
  • baner
12-14/06/2015
Warszawa / Hoża 51
Człowiek nie pies i czytać musi!

Gwiazdy festiwalu

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ

(ur. 1948) – białoruska reporterka, od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzyła własny gatunek literacki – opowieść głosów. W Polsce ukazały się: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Czarnobylska modlitwa” i „Ostatni świadkowie”. Niedawno ukazała się jej książka „Czasy Secondhand“ o upadku komunizmu w Rosji.

KONIEC CZERWONEGO CZŁOWIEKA // ND, 14.06, GODZ. 18.00

LARS SAABYE CHRISTENSEN

LARS SAABYE CHRISTENSEN

(ur. 1953) - najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce niedawno ukazały się głośne powieści - „Półbrat“ oraz „Odpływ“.

WIELKA OPOWIEŚĆ // SB, 13.06, GODZ. 14.00

ILJAS CHURI

ILJAS CHURI

(ur. 1948) - po raz pierwszy w Polsce; powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu i pisarzy tworzących w języku arabskim. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych. W 2014 r. w Polsce ukazała się poświęcona libańskiej wojnie domowej powieść „Jalo“.

ZAPAMIĘTAĆ LIBAN. ARCHIWUM INTYMNE. // SB, 13.06, GODZ. 18.00

SOPHIE HANNAH

SOPHIE HANNAH

(ur. 1971)– po raz pierwszy w Polsce; współczesna Agata Christie, kontynuatorka świetnej tradycji brytyjskiej powieści kryminalnej, ale i autorka nowoczesnych thrillerów psychologicznych. Napisała bestsellerowe „Inicjały zbrodni“, w których po 40 latach powrócił Herkules Poirot. W maju w Polsce ukazuje się jej powieść „Błąd w zeznaniach“.
BŁĄD W ZEZNANIACH. GRA Z PUBLICZNOŚCIĄ // SB, 13.06, GODZ. 16.00

RAZIA IQBAL

RAZIA IQBAL

(ur. 1962) - dziennikarka BBC, twórczyni autorskiego programu „Talking Books“ w telewizji BBC World, w którym przeprowadza wywiady z najważniejszymi autorami współczesnymi, jej gośćmi byli Karl Ove Knausgard, Paul Auster, Toni Morrison, Joyce Carol Oates i inni.  d 1994 r. pracowała w stacjach radiowych i telewizyjnych BBC, jest jedną z najbardziej uznanych korespondentek zajmujących się kulturą i sztuką, prowadziła programy „Woman’s Hour“ i „Front Row“. Urodziła się w Ugandzie w rodzinie pakistańskiej.

TALKING BOOKS – RAZIA IQBAL I ARTUR DOMOSŁAWSKI // PT, 12.06., GODZ. 19.30

HANIF KUREISHI

HANIF KUREISHI

(ur. 1954) - po raz pierwszy w Polsce. Jeden z najmocniej dyskutowanych pisarzy brytyjskich.  Ma pakistańskie korzenie, jest autorem zekranizowanej „Intymności“ i kultowej powieści „Budda z przedmieścia“, którą BBC zmieniło w serial z muzyką Davida Bowie. W czerwcu w Polsce ukaże się jego najnowsza książka „Ostatnie słowo“, do księgarń trafi też wznowienie „Buddy…”

BUDDA Z PRZEDMIEŚCIA // ND, 14.06, GODZ. 16.00

SOFI OKSANEN

SOFI OKSANEN

(ur. 1977)– charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii; jej ojciec jest Finem, matka – Estonką. Uważana za jeden z najważniejszych głosów młodej europejskiej literatury, tworzy powieści zarazem polityczne i poetyckie. Debiutowała w 2003 r. „Stalinin lehmät“ (Krowy Stalina). W Polsce w 2010 r. ukazała się jej książka „Oczyszczenie“, a najnowsza powieść „Gdy zniknęły gołębie“ trafiła do księgarń w kwietniu 2015 r.

GWIAZDA PÓŁNOCNA // SB, 13.06, GODZ. 12.00

HANS ROSENFELDT

HANS ROSENFELDT

(ur. 1964) – połowa zabójczego duetu ze Szwecji. Scenarzysta, aktor i prezenter radiowy, mający doświadczenie filmowe i dziennikarskie. Współautor scenariusza głośnego serialu kryminalnego „The Bridge”. W 2010 r. rozpoczął z Michaelem Hjorthem serię powieści kryminalnych, ekranizowanych przez skandynawskie telewizje. W tym roku ukazała się w Polsce ich czwarta wspólna książka „Niemowa“.

NIEMOWA. CZEGO NIKT NIE MÓWI O SKANDYNAWSKICH KRYMINAŁACH// SB, 13.06, GODZ. 16.00

ZADIE SMITH

ZADIE SMITH

(ur. 1975) – brytyjskapisarka o jamajskich korzeniach, ikona współczesnejliteratury imigranckiej i literackiej wielokulturowości. Jako 25-latka debiutowała głośną powieścią „Białe zęby”, później wydała m.in. „O pięknie” i „Londyn NW”. W książkach osławiła Londyn, ale teraz mieszka w Nowym Jorku. Jej wizyta towarzyszy polskiej premierze opowiadań z tomu „Lost & Found“.

LOST & FOUND // SB, 13.06, GODZ. 18.00

JEET THAYIL

JEET THAYIL

(ur. 1959)– po raz pierwszy w Polsce. Indyjski poeta, muzyk i autor piosenek. Urodził się w Kerali, wykształcił w Hongkongu i Nowym Jorku. Jego pierwsza, hipnotyzująca powieść „Narkopolis“ znalazła się w finale nagrody Man Booker. Poetycka opowieść o Bombaju lat 70., palarniach opium, perwersjach i biedzie, a także o przemianie tej wielkiej metropolii ukazała się w Polsce wiosną. 

NARKOPOLIS. BIOGRAFIA BOMBAJU // ND, 14.06, GODZ. 18.00

Herbjørg Wassmo

Herbjørg Wassmo

(ur. 1942) – po raz pierwszy w Polsce. Nagradzana i tłumaczona na wiele języków norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści „Księga Diny“ i „Stulecie“. Mistrzyni opowieści poświęconych losom kobiet i rodzin, prezentowanych na przestrzeni stuleci. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej książki „Te chwile“.

TE CHWILE. ŻYCIE NAPISANE // ND, 14.06, GODZ. 12.00

x
Jesli chcesz otrzymywać informacje na temat
Big Book Festival zarejestruj się.